MAL214264223E3
DigiKey Part Number
MAL214264223E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214264223E3
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.1 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C