MAL214251015E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 68
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2,080
Datasheet
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 37
In Stock: 134
100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
MAL214251015E3
DigiKey Part Number
MAL214251015E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214251015E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
681.8 mA @ 10 kHz
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
350 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C