MAL214238109E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 12,851
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
MAL214238109E3
DigiKey Part Number
MAL214238109E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214238109E3
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
81 mA @ 10 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C