MAL213654562E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
5600 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
MAL213654562E3
DigiKey Part Number
MAL213654562E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213654562E3
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.992 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
25 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C