MAL211936101E3
DigiKey Part Number
56-MAL211936101E3CT-ND - Cut Tape (CT)
56-MAL211936101E3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL211936101E3
Description
CAP ALUM 100UF 25V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1.6Ohm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Active
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 100 Hz
Capacitance
Impedance
1 Ohms
Tolerance
-10%, +50%
Size / Dimension
0.394" Dia x 0.709" L (10.00mm x 18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm @ 100Hz