MAL211936101E3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAL211936101E3 |
Description | CAP ALUM 100UF 25V AXIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1.6Ohm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Polarization Polar |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Applications |
Part Status Active | Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 100 Hz |
Capacitance | Impedance 1 Ohms |
Tolerance -10%, +50% | Size / Dimension 0.394" Dia x 0.709" L (10.00mm x 18.00mm) |
Voltage - Rated 25 V | Mounting Type |
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm @ 100Hz | Package / Case Axial, Can |