MAL210117104E3
DigiKey Part Number
4331PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210117104E3
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL210117104E3 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
24.96 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
6 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
4.134" (105.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C