MAL203866471E3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 5,516
Datasheet
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C
MAL203866471E3
DigiKey Part Number
MAL203866471E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL203866471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
735.8 mA @ 10 kHz
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
3500 Hrs @ 85°C