K560J10C0GH53H5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 706
Murata Electronics
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
56 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
K560J10C0GH53H5
DigiKey Part Number
K560J10C0GH53H5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K560J10C0GH53H5
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K560J10C0GH53H5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)