K472M10X7RH5TL2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
4700 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
K472M10X7RH5TL2
DigiKey Part Number
K472M10X7RH5TL2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K472M10X7RH5TL2
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K472M10X7RH5TL2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)