K272J20C0GF5TK2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
TDK
TDK
In Stock: 443
In Stock: 500
Murata Electronics
Murata Electronics
2700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
K272J20C0GF5TK2
DigiKey Part Number
K272J20C0GF5TK2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K272J20C0GF5TK2
Description
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
K272J20C0GF5TK2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)