K152K15X7RH53H5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
KEMET
1500 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
K152K15X7RH53H5
DigiKey Part Number
K152K15X7RH53H5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K152K15X7RH53H5
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K152K15X7RH53H5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)