K105Z20Y5VF5TH5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
In Stock: 27,254
Datasheet
1 µF -20%, +80% 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial
K105Z20Y5VF5TH5
DigiKey Part Number
BC1168TR-ND - Tape & Reel (TR)
BC1168CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K105Z20Y5VF5TH5
Description
CAP CER 1UF 50V Y5V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
K105Z20Y5VF5TH5 Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Tolerance
-20%, +80%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)