K103K20X7RL53H5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 3,638
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
Similar
Murata Electronics
10000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
K103K20X7RL53H5
DigiKey Part Number
K103K20X7RL53H5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K103K20X7RL53H5
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K103K20X7RL53H5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)