K103K10X7RH5UH5
DigiKey Part Number
BC2663CT-ND - Cut Tape (CT)
BC2663TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K103K10X7RH5UH5
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
K103K10X7RH5UH5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)