K102K15X7RH53K2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
In Stock: 21,251
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
TDK
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
K102K15X7RH53K2
DigiKey Part Number
K102K15X7RH53K2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K102K15X7RH53K2
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K102K15X7RH53K2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)