K101J15C0GF5UK2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
KYOCERA AVX
Similar
KYOCERA AVX
100 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
K101J15C0GF5UK2
DigiKey Part Number
K101J15C0GF5UK2-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K101J15C0GF5UK2
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
K101J15C0GF5UK2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)