F17723333000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 774
Datasheet
0.033 µF Film Capacitor 300V 630V Polyester, Metallized Radial
F17723333000
DigiKey Part Number
F17723333000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F17723333000
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V