D472Z20Z5VH6UJ5R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
4700 pF -20%, +80% 100V Ceramic Capacitor Z5V Radial, Disc
D472Z20Z5VH6UJ5R
DigiKey Part Number
D472Z20Z5VH6UJ5R-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D472Z20Z5VH6UJ5R
Description
CAP CER 4700PF 100V Z5V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)