CCF5542K2FKE36
DigiKey Part Number
56-CCF5542K2FKE36TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-CCF5542K2FKE36CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCF5542K2FKE36
Description
CCF-55 42.2K 1% T-1 E36 E3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.2 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.245" L (2.29mm x 6.22mm)