Image for BFC238563752 is not available
BFC238563752
DigiKey Part Number
BFC238563752-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238563752
Description
CAP FILM 7500PF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
7500 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)