Image for BFC238563562 is not available
BFC238563562
DigiKey Part Number
BFC238563562-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238563562
Description
CAP FILM 5600PF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
5600 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)