BFC238361243 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
0.024 µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238361243
DigiKey Part Number
BFC238361243-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238361243
Description
CAP FILM 0.024UF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)