BFC238340333 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1,515
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
0.033 µF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238340333
DigiKey Part Number
BC1947-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238340333
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1.4KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC238340333 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1400V (1.4kV)