BFC238310473 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 702
Datasheet
0.047 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238310473
DigiKey Part Number
BFC238310473-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238310473
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
400V