BFC237864223 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 22,648
Datasheet
0.022 µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC237864223
DigiKey Part Number
BFC237864223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237864223
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
630V