BFC237351334 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.33 µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
BFC237351334
DigiKey Part Number
BC1800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237351334
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC237351334 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
400V