BFC237141183 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
0.018 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
BFC237141183
DigiKey Part Number
BC1716-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237141183
Description
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC237141183 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.300" (7.62mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
250V