BFC233910684 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.68 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC233910684
DigiKey Part Number
BFC233910684-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233910684
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V