BFC233820335
DigiKey Part Number
BC1614-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233820335
Description
CAP FILM 3.3UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC233820335 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V