AC050000B3309J6BCS
DigiKey Part Number
BC2935CT-ND - Cut Tape (CT)
BC2935TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC050000B3309J6BCS
Description
RES 33 OHM 5W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
AC050000B3309J6BCS Models
Features
Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.394" Dia x 0.709" L (10.00mm x 18.00mm)