715C40DKT50
DigiKey Part Number
BC5492-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715C40DKT50
Description
CAP CER 500PF 40KV N4700 DISK
Detailed Description
500 pF -20%, +80% 40000V (40kV) Ceramic Capacitor N4700 Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
715C40DKT50 Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Tolerance
-20%, +80%
Size / Dimension
1.051" Dia x 1.358" L (26.70mm x 34.50mm)