SL225R012
DigiKey Part Number
570-SL225R012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL225R012
Description
ICL 5 OHM 20% 12A 22MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 5 Ohms ±20% 12 A 0.866" (22.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
12 A
Series
R @ Current
50 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.866" (22.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.307" (7.80mm)
R @ 25°C
5 Ohms