VTM48EH120T010A00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vicor Corporation
In Stock: 498
Datasheet
Voltage Transformation Module DC DC Converter 1 Output 12V 10A 26V - 55V Input
VTM48EH120T010A00
DigiKey Part Number
1102-1034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VTM48EH120T010A00
Description
DC DC CONVERTER 12V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
120 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Efficiency
95%
Voltage - Input (Min)
26V
Voltage - Input (Max)
55V
Size / Dimension
0.87" L x 0.65" W x 0.26" H (22.0mm x 16.5mm x 6.7mm)
Current - Output (Max)
10A