V28B24C150BF
DigiKey Part Number
V28B24C150BF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V28B24C150BF
Description
DC DC CONVERTER 24V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 6.25A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
150 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
OVP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
81%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
6.25A