V28A24T200BL
DigiKey Part Number
V28A24T200BL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V28A24T200BL
Description
DC DC CONVERTER 24V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 8.33A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
200 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
Full Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
8.33A