V24C24T50BL3
DigiKey Part Number
V24C24T50BL3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V24C24T50BL3
Description
DC DC CONVERTER 24V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2.08A 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
50 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
88.6%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.08A