V150B24T150BL2
DigiKey Part Number
V150B24T150BL2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V150B24T150BL2
Description
DC DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 6.25A 100V - 200V Input
Category
Power (Watts)
150 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
88.2%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
100V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
200V
Size / Dimension
2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
6.25A