UV324-2410
DigiKey Part Number
6032-UV324-2410-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UV324-2410
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
UNIFIVE GLOBAL LIMITED
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), A/V
Packaging
Bag
Efficiency
86.2%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
China
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
60.2" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
2.84" L x 1.38" W x 2.05" H (72.0mm x 35.0mm x 52.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CE, cULus, FCC
Current - Output (Max)
1A
Standard Number
Power (Watts)
24 W