8NE-20.000MBM-T
DigiKey Part Number
887-8NE-20.000MBM-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
887-8NE-20.000MBM-TCT-ND - Cut Tape (CT)
887-8NE-20.000MBM-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8NE-20.000MBM-T
Description
XTAL OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz XO (Standard) CMOS (Low EMI) Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Output
CMOS (Low EMI)
Mfr
Voltage - Supply
3.3V
Series
Frequency Stability
±50ppm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
10mA
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.032" (0.81mm)