7V-16.000MDHV-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Geyer Electronic America, Inc.
In Stock: 3,000
Datasheet
16 MHz ±20ppm Crystal 8pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
7V-16.000MDHV-T
DigiKey Part Number
887-7V-16.000MDHV-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7V-16.000MDHV-T
Description
3.2X2.5 GLASS SEAL MHZ QUARTZ XT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)