7V-16.000MAGJ-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 826
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 4,797
Datasheet
In Stock: 0
Raltron Electronics
16 MHz ±30ppm Crystal 18pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
7V-16.000MAGJ-T
DigiKey Part Number
7V-16.000MAGJ-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7V-16.000MAGJ-T
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
7V-16.000MAGJ-T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
16 MHz
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)