WAU200-600-SG
DigiKey Part Number
237-2202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAU200-600-SG
Description
AC/AC WALL MNT ADPT 20VAC 600MA
Detailed Description
20VAC 600mA AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WAU200-600-SG Models
Category
Current - Output (Max)
600mA
Power (Watts)
12 W
Series
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Output Connector
Screw Terminal
Size / Dimension
1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)
Voltage - Input
120VAC
Voltage - Output
20VAC