WAU120-1000-G
DigiKey Part Number
WAU120-1000-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAU120-1000-G
Description
AC/AC WALL MNT ADAPTER 12VAC 1A
Detailed Description
12VAC 1A AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WAU120-1000-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
12 W
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Output Connector
Rectangular, 3 Position
Size / Dimension
1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)
Voltage - Input
120VAC
Input Connector
NEMA 5-15P
Voltage - Output
12VAC
Cord Length
72" (1.83m)
Current - Output (Max)
1A