WAU060-2000-S
DigiKey Part Number
WAU060-2000-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAU060-2000-S
Description
AC/AC WALL MNT ADAPTER 6VAC 2A
Detailed Description
6VAC 2A AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WAU060-2000-S Models
Category
Current - Output (Max)
2A
Power (Watts)
12 W
Series
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Efficiency
83%
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Output Connector
Screw Terminal
Size / Dimension
1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)
Voltage - Input
120VAC
Voltage - Output
6VAC