TPM7R10CQ5,LQ
DigiKey Part Number
264-TPM7R10CQ5LQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TPM7R10CQ5LQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TPM7R10CQ5LQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPM7R10CQ5,LQ
Description
N-CH MOSFET, 150 V, 0.0071 @10V,
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 13A (Ta), 120A (Tc) 3W (Ta), 250W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (4.9x5.75)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.1mOhm @ 35A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.2mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
57 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6800 pF @ 75 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-SOP Advance (4.9x5.75)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V