TK7S10N1Z,LXHQ
DigiKey Part Number
264-TK7S10N1ZLXHQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TK7S10N1ZLXHQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TK7S10N1ZLXHQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK7S10N1Z,LXHQ
Description
MOSFET N-CH 100V 7A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 7A (Ta) 50W (Tc) Surface Mount DPAK+
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK7S10N1Z,LXHQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7.1 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
470 pF @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
50W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK+
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
48mOhm @ 3.5A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 100µA