TK40S06N1L,LQ
DigiKey Part Number
264-TK40S06N1LLQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TK40S06N1LLQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TK40S06N1LLQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK40S06N1L,LQ
Description
MOSFET N-CH 60V 40A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 40A (Ta) 88.2W (Tc) Surface Mount DPAK+
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK40S06N1L,LQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1650 pF @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
88.2W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK+
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5mOhm @ 20A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 200µA