TK3R3E08QM,S1X
DigiKey Part Number
264-TK3R3E08QMS1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK3R3E08QM,S1X
Description
UMOS10 TO-220AB 80V 3.3MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 120A (Tc) 230W (Tc) Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
TK3R3E08QM,S1X Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.3mOhm @ 50A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1.3mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7670 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
230W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V