TK290A65Y,S4X
DigiKey Part Number
TK290A65YS4X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK290A65Y,S4X
Description
MOSFET N-CH 650V 11.5A TO220SIS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 11.5A (Tc) 35W (Tc) Through Hole TO-220SIS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK290A65Y,S4X Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 450µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
730 pF @ 300 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220SIS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 5.8A, 10V